Subscribed unsubscribe Subscribe Subscribe

Cost of Living and Price Reports from Tokyo, Japan. You can download the Excel list of items+prices I posted.

English translation of the monthly report "Retail prices of major products in Tokyo" published by Tokyo Metropolitan government can be downloaded also.

Table of Contents of Statistics/Rankings/Graphs is here.

Food_Prices

Udon + Sushi Plate = 620 yen ($5.08 €4.56)

My son and I went ot a cheap price restaurant and ate udon+sushi plate. The price was 620 yen ($5.08 €4.56) for one plate. It was not authentic sushi, but my son likes them.

Fruit Tart = 2095 yen ($17.17 €15.40)

I bought a fruit tart at FLO for 2095 yen ($17.17 €15.40). It was a tart with cherries, apricots, pear, orange, red currants, and pecans.

Sushi dish at a sushi-go-round restaurant = 108 yen per dish ($0.89 €0.79)

My wife, my son and I went to a sushi-go-round restaurant to eat sushi. The restaurant is a cheap one and they serve one sushi dish (usually two sushi on it) for 108 yen ($0.89 €0.79). Three of us ate 29 dishes and bought 5 more dishes to …

Combined Plate Dish = 1296 yen ($10.89 €10.05)

My wife, my son and I went to a restaurant today. My wife and I ordered combined plate dishes. It cost 1296 yen ($10.89 €10.05). My son ordered hamburg steak. Its price was 972 yen ($8.17 €7.53). Image : combined plate dish Image : hamburg…

Birthday Ice Cream Cake = 2900 yen ($24.37 €21.48)

My family ate an ice cream cake on my daughter's birthday. It cost 2900 yen ($24.37 €21.48). The cake was decorated with "Olaf" of "Frozen". And it was made with ice cream. My wife bought it at a Baskin-Robbins ice cream shop. Baskin-Robbi…

Mickey Mouse Osechi Meal = 10800 yen ($90.00 €73.47)

In New Year's holiday, we Japanese eat osechi foods. Osechi foods are put in boxes like the following pictures. This year my mother bought a Mickey Mouse osechi for 10800 yen ($90.00 €73.47). I ate them at my family's reunion in the holida…

Frozen (2013 film) Potato Chips = 179 yen ($1.66 €1.31)

I bought potato chips with the package on which Frozen characters are printed. I bought it for 179 yen ($1.66 €1.31) at mybasket. Its taste is usual, nothing is different from common potato chips, I think. I have not seen the movie yet. Bu…

Lunch box sold at stations (ekiben) = 800 yen ($7.55 €5.84)

I bought a lunch box which is sold at the train station. It is called "ekiben". I bought "Shiumai Bento", it means dim sum lunch box. Last year, I bought the same one for 750 yen, but this year it costs 800 yen ($7.55 €5.84). In last April…

Fruit jelly = 520 yen ($5.10 €3.80)

My wife visited her father today. She bought popular fruit jellies at her home town. The price of one jelly is 520 yen ($5.10 €3.80). This fruit jelly was introduced by TV shows many times and became popular in the country. There are sever…

Delivery Pizza Large Size = 3456 yen ($33.88 €25.23)

I had my family reunion today and we ordered a delivery pizza. A large size pizza with chicken cost 3456 yen ($33.88 €25.23). We also ordered a crab pizza of midium size. It cost 2230 yen. Photo : Pizza with chicken There was a stray cat i…

Chocolate cake = 2207 yen ($21.64 €15.99)

My wife bought a chocolate cake for 2207 yen ($21.64 €15.99) at a cake shop cozycorner. My daughter does not like white cream cakes, so my wife chose the chocolate cake. Its diameter is approximately 17 cm (6.7 in). Electric fan = 2052 yen…

All-you-can-eat sweets restaurant =1530 yen ($15.00 €10.85)

My daughter went to an all-you-can-eat sweets restaurant sweets paradise with her friends. Customers can eat cakes and sweets as much as they want with 1530 yen ($15.00 €10.85). The restaurant is usually crowded, and often guests wait in a…

Precooked seasoning for fried rice = 97 yen ($0.93 €0.68)

I bought a precooked seasoning for fried rice at Seiyu. It includes 3 servings and cost 97 yen ($0.93 €0.68). I use it when I cook fried rice in a frying pan. I put this seasoning into the pan, then seasoned fried rice was made. It was goo…

Parts of a decoration cake = 1700 yen ($16.35 €11.97)

My wife set up a decoration cake. She bought a sponge base, strawberries, objects made by chocolate, and whipped cream. Then she assembled them into the decoration cake. The cost of those materials was 1700 yen ($16.35 €11.97). Strangely m…

Beef stew lunch = 700 yen ($6.73 €4.93)

I ate a beef stew lunch at a local restaurant for 700 yen ($6.73 €4.93). The owner of the restaurant reformed his house into his own restaurant. If he rent a space for the restaurant, he has to pay much money to the landlord. So to save hi…

Losing weight methods in Japan (2013)

One of the diet-related site introduces interesting methods of loosing weight. Method Method How to do it 夕飯早めダイエット Eating supper in early time diet Eating supper in early evening ヨガダイエット Yoga diet キャベツダイエット Cabbag…

Let's experience a school lunch = 280 yen ($2.89 €2.12)

Last Saturday was an open-school day of my son's elementary school. The event of testing the school lunch was held. I signed up to attend it in advance, then I paid 280 yen ($2.89 €2.12) for it at the event. It was planned by PTA. I ate a …

Menma (fermented bamboo shoots) = 198 yen ($1.98 €1.52)

I bought a bottle of menma for 198 yen ($1.98 €1.52) at Seiyu to eat them with ramen noodle. Menma is a bamboo shoot boiled, sliced, fermented, dried or preserved in salt, then soaked in hot water and sea salt. Menma is also called as "Chi…

Pudding with fruits = 198 yen ($2.02 €1.52)

My wife bought puddings with fruits with the discounted price. It was 118 yen ($1.20€0.91). The original price was 198 yen ($2.02 €1.52). So it was 40% off. It included cream, jam, castera, kiwi, orange, and pineapple.

Thunderbirds sweets = 840 yen ($8.66 €6.46)

I bought a box of Thunderbirds sweets for 840 yen ($8.66 €6.46) at Thunderbirds Expo. I forgot to explain about Thunderbirds on Sunday's post. According to Wikipedia Thunderbirds is; a 1960s British science-fiction television series, creat…

Ramen = 830 yen ($8.56 €6.38)

I ate ramen noodle at a ramen shop (restaurant) in Odaiba Venus Fort. It cost 830 yen ($8.56 €6.38). Restaurants in Odaiba are always crowded and seats are mostly occupied. Generally we have to wait in a queue until seats are available. Fo…

Fruit jelly = 142 yen ($1.46 €1.09)

When I went to a supermarket with my son, he wanted to have a cup of fruit jelly. I bought it for 142 yen ($1.46 €1.09). It was a newly-introduced product. The price was discounted trial price. --- Today's temperature is 30.2 C.

Borscht lunch = 800 yen ($8.25 €6.25)

This is a report from Nagoya. I ate a borscht lunch plate at the Little World Museum. It cost 800 yen ($8.25 €6.25). As you know borscht is a Russian cuisine. I think that plate is localized to Japanese flavor. There was no beat. The plate…

Udon noodle (wheat noodle) @ restaurant = 600 yen ($6.19 €4.69)

This is a report from Nagoya. My kids and my wife ate udon noodles (wheat noodle) at a restaurant in Little World museum. It cost 600 yen ($6.19 €4.69). It is noodle with sansai (wild vegetables). In this case wild vegetable means warabi (…

Lunch plate, Minced meat cutlet = 800 yen ($8.25 €6.25)

I ate a lunch plate of minced meat cutlet at a domestic local restaurant. It cost 800 yen ($8.25 €6.25). There are cutlet, rice, miso soup, raw fish, and tofu on the plate. I ate it with other 5 friends. After the meal, each of us paid mon…

Ice cream = 198 yen ($2.04 €1.52)

I bought a box of ice cream bars for 198 yen at Seven-Eleven. It was chocolate flavor. There were 6 bars in the box. Strong heat wave is coming to Tokyo from China. Forecast says, it will be very hot in Japan for the next week. We will hav…

Shaved ice@community summer festival = 100 yen ($1.03 €0.77)

On this weekend our community holds summer festival. This Friday night, people dance Bon-odori dance on the street. Anyone can join the dance. Participants are mostly elderly people and preschool kids. Community members run street stalls a…

Souvenir sweets = 520 yen ($5.53 €4.13)

My son went on a school trip and he bought sweets as souvenirs. The following strawberry cake cost 250 yen ($2.66 €1.98) and the sponge cake cost 520 yen strawberry cake sponge cake ----------------------------------------------------- Tod…

School-provided lunch @junior high school = 60,160 yen ($640.00 €477.46) per year

Junior high school in Tokyo also provides school lunch. It costs 60,160 yen ($640.00 €477.46) per year. My daughter eats 188 lunches in a year. It means one lunch costs 320 yen ($3.40 €2.54). In Yokohama city where is the 2nd biggest city …

School-provided lunch @elementary school = 53,240 yen ($566.38 €422.54) per year

My son eats school lunch when he goes to his elementary school. Lunch is cooked by school cooks at the school kitchen. School lunch costs 53,240 yen ($566.38 €422.54) per year. He eats 190 lunches in a year. So one lunch costs 280 yen ($2.…

Cup sweet = 99 yen ($1.05 €0.79)

I bought a cup sweet for 69 yen at MyBasket. It was a 30% discount price. The original price was 99 yen ($1.05 €0.79). It consists of 4 layers of sweets. You can see other images of it in Google search, to see them, click here. -----------…

Soba (buckwheat) noodle @restaurant = 619 yen ($6.45 €4.87)

My son ate soba noodle at Aiya. It cost 619 yen ($6.45 €4.87). He also ate sashimi (raw fish) of tuna for 514 yen ($5.35 €4.05). soba tuna ----------------------------------------------------- Today's headline of Japan Hokkaido June 9 Drun…

Pork cutlet with rice @restaurant = 1459 yen ($15.20 €11.49)

I ate a combination meal of pork cutlet at Aiya with my family. It cost 1459 yen ($15.20 €11.49). The plate consists of pork cutlet, rice, miso soup, "steamed egg hotchpotch", Japanese pickle, and sauce. -----------------------------------…

Bouchée (sweets) = 49 yen ($0.51 €0.39)

I bought a bouchée for 49 yen ($0.51 €0.39) at Seiyu. Bouchée is a kind of cake. It consists of soft sponge cakes and cream which is between sponge cakes. You can see other images of it in Google search, to see them, click here. ----------…

Drinking at a Japanese pub = 5000 yen ($49.02 €38.46)

Today I have been to a Japanese pub to drink sour, talked with my friends. I spent 3 hours at the pub. It cost = 5000 yen ($49.02 €38.46). We ordered the following foods. fried fish cake yakitori, grilled chicken on a skewer calamari, squi…

Ramen = 720 yen ($7.06 €5.45)

My son and I ate ramen for 720 yen ($7.06 €5.45) at a Chinese noodle shop named Nogata Hope. Ramen is a noodle dish. This shop's ramen consists of Chinese-style wheat noodles served in a pork-based broth, flavored with soy sauce. It was ta…

Sweet bun with chocolate = 99 yen ($0.97 €0.75)

My wife bought sweet buns with chocolate chips for 99 yen ($0.97 €0.75). It contains 6 sticks. You can see other images of it in Google search, to see them, click here. ----------------------------------------------------- Today's headline…

Lunch box sold at stations (ekiben) = 750 yen ($7.35 €5.68)

I bought a lunch box at a train station. We call "lunch box sold at stations" as ekiben. This time I bought Kiyoken's Shiumai Bento (dim sum lunch box) for 750 yen ($7.35 €5.68). It includes dim sum, chicken, tuna, minced flesh, Japanese o…

Hot dog = 138 yen ($1.35 €1.05)

I bought a hot dog for my lunch at a convenience store. It cost 138 yen ($1.35 €1.05). I warmed it up for 20 seconds in a shared microwave in my office.

Kellogg's Frosted Flakes® = 288 yen ($2.88 €2.22)

My wife bought a box of Kellogg's Frosted Flakes® for 288 yen ($2.88 €2.22). Kellogg's Frosted Flakes® is cereal food for breakfast. Its volume is 258g. In Japan its product name is Kohn Furosuto (Corn Frost). The lineup of Japanese Kellog…

Sliced bread = 158 yen ($1.63 €1.24)

My wife bought a loaf of bread for 158 yen ($1.63 €1.24) from co-op delivery service. Usually this bread is delivered on Thursday and its expiration date is Saturday. We have to eat it on Friday or Saturday. If we could not eat it by Satur…

Hamburg steak with rice = 1134 yen ($11.69 €8.93)

My family went to a casual restaurant and I ate a combination of Hamburg steak, shrimp fries and rice. It cost 1134 yen ($11.69 €8.93). Both of my kids ordered Hamburg steak plate, and it cost 714 yen. They also took free refill drink for …

Tarte cake = 1800 yen ($18.56 €14.17)

I bought a tarte cake with caramel flavor for my wife's birthday. It cost 1800 yen ($18.56 €14.17). Caramel flavor is a kind of simple one, other flavor types are cheese, pear, berry, mixed fruits, and so on. You can see other tarte cakes …

Éclair = 79 yen

I bought an eclair for 56 yen ($0.59 €0.46). It was 30% discounted price and the original price was 79 yen ($0.83 €0.65). French origin éclair is now a popular sweet in Japan. When a shop decided to sell an old stock at a discount price, t…

One skewer of Yakitori (grilled pieces of chicken on a skewer) = 88 yen ($0.95 €0.74)

I bought several rods of them at Ito-Yokado. It cost 88 yen ($0.95 €0.74) per one skewer. It is a common side dish when people drink alcohol and it is seasoned with bittersweet sauce (soy sauce and sugar). We also have salty version of yak…

Birthday cake = 5000 yen ($53.19 €41.67)

I visited my parents' house to celebrate my father's birthday. We ate a birthday cake (20 cm diameter size). It cost 5000 yen ($53.19 €41.67). My mother asked a shop clerk to divide the cake into 10 pieces.

Bean sprouts = 28 yen ($0.30 €0.23)

I bought a pack of bean sprouts for 28 yen ($0.30 €0.23). We call it "moyashi". I boiled them and ate them with a ramen noodle. To make soybeans into bean sprouts, it is necessary to germinate soybeans under the darkness.

Dorayaki = 48 yen ($0.51 €0.39)

Dorayaki is a Japanese snack which consists of pancakes and red bean paste. The famous Japanese anime character, Doraemon loves dorayakis. It is his favorite. You can see other images of dorayaki in Google search, to see them, click here.

Boiled soybean 123 g = 145 yen ($1.54 €1.19)

I bought a pack of boiled soybean (123 g) for 145 yen ($1.54 €1.19) at Ito-Yokado. That soybean is from Taiwan. It is salty taste.

Milk pudding = 50 yen

I bought 3 cups of milk puddings for 150 yen ($1.60 €1.23) at Ito-Yokado. You can see other images of it in Google, click here.

Table of Contents of Statistics/Rankings/Graphs is here.

In terms of the cost of living information, you can download the Excel price list of goods I posted.

English translation of the monthly report "Retail prices of major products in Tokyo" published by Tokyo Metropolitan government can be downloaded also.